Ёсць пытанне? +375 (29) 115-49-49, + 7 (499) 350-84-49

Гомелю - 875 гадоў!

11.09.2017

Следам за юбілеем горада Мінска, які адбыўся тыднем раней, другі па велічыні горад Беларусі адзначае юбілей - 875 гадоў. Праграма святочных мерапрыемстваў абяцае быць насычанай і цікавай. Мы пазнаёмім Вас з асноўнымі і самымі цікавымі падзеямі, якія варта наведаць.

Мерапрыемствы пачнуцца ўжо 15 верасня. Цэнтральная гарадская бібліятэка ім. А.І. Герцэна падрыхтавала займальную праграму - "Магія ці навука, бібліаноч у стылі Хогвартс" з 18.30 да 21.30.

Адкрыццё свята адбудзецца ў 11.00 музычна-тэатралізаваным пралогам "ГОМЕЛЬ ЮБІЛЕЙНЫ" (плошча В.І. Леніна). З 11 да 23 раім таксама пабываць на мерапрыемстве "Прахадны двор" - фэсце гарадской культуры (мікс моды, музыкі, ежы і мастацтвы). Ён разгорнецца на вуліцы Білецкага, у двары поруч будынка "Палесдрук".

Каля будынка Гомельскага дзяржаўнага медыцынскага ўніверсітэта будзе размешчаны "Гомель спартыўны". Будуць праведзены майстар-класы па розных відах спорту, а таксама тут будуць арганізаваны спартыўныя зоны.

У скверы ім. Грамыка пройдзе фэст "На адной хвалі", які збярэ разам людзей мастацтва - рамеснікаў, вулічных музыкаў і акцёраў. Тут жа будзе лакацыя "Руды Гомель!", фотазоны "Эйнштэйн" і "Сэрца горада".

На працягу ўсяго свята ў парку і на набярэжнай рэкі Сож будуць размяшчацца самыя разнастайныя выставы, фотазоны і шматлікае іншае.

Таксама прапануем азнаёміцца з праграмай мерапрыемстваў па раёнах:

15 ВЕРАСНЯ 201 7 ГОДА

Установа культуры «відовішчна-культурны комплекс« Гомельскі дзяржаўны цырк »(вул. Савецкая, 27)

19.00

Шоў-праграма "Легенды старога лодачніка»

Цэнтральная гарадская бібліятэка ім. А.І. Герцэна

(Вул.Савецкая, 16)

18.30-21.30

«Магія або навука, бібліаноч ў стылі Хогвартс»

  

16 ВЕРАСНЯ 201 7 ГОДА

ГОМЕЛЬ ЮБІЛЕЙНЫ

Плошча імя. У.І. Леніна

11.00-11.45

Адкрыццё Дня горада - музычна-тэатралізаваны пралог «ГОМЕЛЬ ЮБІЛЕЙНЫ»

11.45-14.00

Рэспубліканская народна-патрыятычная акцыя Федэрацыі прафсаюзаў Беларусі "МЫ - РАЗАМ!» З удзелам зорак беларускай эстрады

14.00-15.00

Выступленне ўдзельнікаў IX абласнога свята духавых аркестраў «Фанфары Гомельшчыны»

Сквер ля помніка К.Туровскому

11.00 - 1 4 .00                

Прафсаюзная выстава «Адпачынак. Турызм. Аздараўленне» у рамках рэспубліканскай народна-патрыятычнай акцыі Федэрацыі прафсаюзаў Беларусі “МЫ - РАЗАМ!”

Двор і будынак «Палесдрук» (ул.Білецкага)

11.00-23.00

«Прахадны двор» - фестываль гарадской культуры (мікс моды, музыкі, ежы і мастацтва):

У праграме:

- выстава карцін і арт-аб'ектаў;

- модны маркет;

- выступ музыкаў і дзі-джэяў;

- фут-корт, зона адпачынку для гасцей і іншыя забавы.

ГОМЕЛЬ СПАРТЫЎНЫ

(пляцоўка каля  Гомельскага дзяржаўнага медыцынскага універсітэта, вул.Ланге, 5)

10.30-15.00

Інтэрактыўная гульнявая пляцоўка з рознымі спартыўнымі зонамі:

майстар-класы па розных відах спорту;

настольны тэніс;

шахматы;

трэнажоры па веславанні;

хакейная пляцоўка для хакея на роліках;

ўсходнія адзінаборствы

(Мясцовы праезд Білецкага-Ланге)

10.00-15.00

Выстава аўтатранспарту.

Праца прадпрыемстваў рознічнага гандлю і грамадскага харчавання.

ГОМЕЛЬ квітнеючы

(Вул. Ланге)

 09.00-15.00 

Выстава ландшафтнага дызайну і кандытарскіх вырабаў.

ГОМЕЛЬ транспартны / ГОМЕЛЬ бяспечны

(Вул.Савецкая, вул.Ланге, вул.Білецкага)

09.00-15.00

Выстава спецыялізаванай тэхнікі :

- панарама спецыялізаванай тэхнікі МНС;

- спецыялізаваная тэхніка Гомельскай памежнай групы;

Выстава аўтатранспарту:

- навінкі аўтасалонаў (НС Маркет, ТДА «НТС», «Бізнес Кар» , ТАА "РэдМотарс", сумеснага беларуска-аўстрыйскага ТАА "Голес" ),эксклюзіўныя аўтамабілі, аўтацюнінг.

Пляцоўка ля Музея гісторыі горада Гомеля

(Вул.Пушкіна)

12.00-16.00

Прэзентацыя вядучых аўтасалонаў і навінак аўтапрама.

Забаўляльная праграма, конкурсы і розыгрышы для аўтааматараў.

ГОМЕЛЬ МУЗЫЧНЫ

(Вул.Савецкая - вул.Сялянская)

11-00-15.00

12.00-12.40

 «Гомельскай абласной філармоніі -  50» - віншавальная канцэртная праграма.

Дэфіле ўдзельнікаў  IX абласнога свята духавых аркестраў «Фанфары Гомельшчыны».

ГОМЕЛЬ прамысловы

(Вул.Савецкая, Дошка Гонару)

11.00-15.00

Інтэрактыўная выстава-прэзентацыя прадпрыемстваў горада

ГОМЕЛЬ майстровы

(Сквер ім. Грамыка)

9.00-21.00

11.00-16.00

«На адной хвалі» - фестываль вулічнага мастацтва:

- выступ вулічных музыкаў, аматарскіх тэатраў; працуюць мастакі, шаржысты;

- літаратурна-музычная праграма «Арт-кафэ на Ірынінскай»;           

Горад майстроў;

Адкрыццё лакацыі «Руды Гомель!» -  інтэрактыўная пляцоўка: клоуны, фота-сушка, флэш-моб «Руды ты і рыжы я», зона адпачынку «Сонца», ярн-бомбинг - акцыя «875 завес»;

фотозоны «Эйнштэйн» і «Сэрца горада».

Фэст «Вінаград Гомельшчыны»;

Эксперыментальны праект Асацыяцыі дзяцей і моладзі АСДЗЯМО «Сонечная і пазнавальная экалогія».

ГОМЕЛЬ фестывальны

(пляцоўка  ля фантана КК «відовішчна-культурны комплекс«Гомельскі дзяржаўны цырк» (вул. Савецкая)

11.00-12.10

  

12.00-16.00

Добраахвотнае экспрэс-тэставанне на ВІЧ у рамках інфармацыйнай кампаніі «Тычыцца нават тых, каго не датычыцца"

IX абласное свята духавых аркестраў «Фанфары Гомельшчыны» (выступленне аматарскіх духавых аркестраў Гомельскай вобласці).

(Пл.Паўстання)

12.00-21.00

Праца прадпрыемстваў рознічнага гандлю і грамадскага харчавання.

Праца атракцыёнаў.

Конкурс караоке ад аўтамабільнай кампаніі «Lifan»

Гомельскі палацава-паркавы АНСАМБЛЬ

ГОМЕЛЬ друкаваны

(Кіеўскі спуск)

11.00-16.00

Выставачная панарама устаноў сярэдняй адукацыі:

«Усе кветкі табе, любімы горад»;

«Да чаго дайшоў прагрэс»;

Выстава гербаў гарадоў-пабрацімаў ​​і горада Гомеля;

выстава юбілейных ўстаноў адукацыі;

пляцоўка «Гасцей свята сустракаем, хлебам-соллю прывячаем»;

пляцоўка «Лэдзі-раёны»

Выставачная панорама паліграфічных прадпрыемстваў, сродкаў масавай інфармацыі г.Гомеля.

Выстава бібліятэчнай сеткі г.Гомеля «Кнігу горада гартаючы».

Праект Музея гісторыі горада Гомеля «Сляды годнасці і славы» (адбіткі рук знакамітых людзей горада).

Тэматычная выстава жывапісу і вырабаў дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва.

Пляцоўка ля УА «Гомельскі абласны палац творчасці дзяцей і моладзі»

12.00-18.00

12.00-13.00

13.00-16.00

16.00-18.00

Святочная канцэртна-забаўляльная праграма:

- выступленне творчых калектываў   УА «Гомельскі абласны палац творчасці дзяцей і моладзі";

- «Мой модны Гомель»: мадэльнае агенцтва M . Y . Studio прадставіць паказ калекцый  вядомых гандлёвых марак Беларусі: ТМ «Аранжавы вярблюд», ТМ «MarkFormelle», ТМ «LCWaikiki» і дызайнераў Дар'і Мугако (Мінск), Вольгі Лютыч (Бяроза), Наталлі Давід (Гомель) і інш.;

- выступленне творчых калектываў   установы адукацыі «Гомельскі абласны палац творчасці дзяцей і моладзі»

Цэнтральная эстрада парку

12.00-18.00

12.00-13.30

13.30-18.00

Святочная канцэртна-забаўляльная праграма:

- выступленне творчых калектываў дзіцячых школ мастацтваў;

- выступленне ўдзельнікаў IX абласнога свята духавых аркестраў «Фанфары Гомельшчыны»

Набярэжная р.СОЖ

ГОМЕЛЬ юны

(Ад Лебядзінай сажалкі да дзіцячай пляцоўкі)

12.00-16.00

Інтэрактыўна-выставачныя зоны дашкольных устаноў адукацыі:

гульнявы ​​гарадок «Маленькая краіна";

дзіцячыя фотазоны;

Праца атракцыёнаў і рознічнага гандлю.

(Лебядзіная сажалка)

12.00-16.00

Канцэртная пляцоўка ўстаноў дашкольнай і сярэдняй адукацыі

(ад Лебядзінай сажалкі да   Кіеўскага спуску)

12.00-16.00

Інтэрактыўна-выставачныя зоны устаноў сярэдняй адукацыі

выстава карцін «Гомельскі вернісаж»;

майстар-класы на прыродзе

ГОМЕЛЬ гастранамічны

(Кіеўскі спуск)

12.00-22.00

Фестываль ежы і адпачынку «Good Food»;

Інтэрактыўныя зоны; майстар-класы кухароў, конкурсы і розыгрышы; пазнавальны лекторый.

Выступ музычных калектываў, дыджэяў.

12.00

гашэнне маркі

ГОМЕЛЬ Малады

(Ад Кіеўскага спуску да Білецкага спуску)

12.00-16.00

Інтэрактыўна-выставачныя зоны устаноў сярэдняй спецыяльнай, прафесійна-тэхнічнай і вышэйшай адукацыі:

тэматычныя зоны, прэзентацыі, выставы, інтэрактыўныя-праграмы.

Білецкі спуск

12.00-20.00

15.00-20.00

«Самы моцны гамяльчанін»:

выставы, майстар-класы;

выступленне спартсменаў-экстрэмалаў;

скейтпарк

15.00-21.00

Гарадской скейт-фэст

 Пляцоўка ля рэстарана «Nemo Club»

12.00-13.30

13.30-16.30

16.30-18.00

18.00-20.00

20.00-22.00

«Гарадская модніца» (адбор на гарадскі конкурс "Маленькая гамяльчанка»);

танцавальны фэст «20 гадоў« Карагод»;

тэхнічны перапынак;

выступ кавер-бэндаў ( «LILU», «Стары фальварак», «Ягорава гара» і інш.);

праграма  радыёстанцыі 107,4 ФМ і Першага гарадскога тэлеканала з удзелам   гурта «Без білета».

22.00             

святочны феерверк


ЦЭНТРАЛЬНЫ РАЁН

Пляцоўка каля   ГУ «Гомельскі абласны комплексны цэнтр алімпійскага рэзерву»

(Палац водных відаў спорту, вул. Мазурава, 114)

12.45

Урачыстае адкрыццё рэспубліканскай акцыі «Спартоўцы - за бяспеку руху» з рэдакцыяй газеты «Аўтадайджэст»

13.00-18.00

Рэспубліканская акцыя «Спартоўцы - за бяспеку руху» .

17.00-19.00

«Энергія спорту» (спартыўна-конкурсныя праграмы).

19.00-20.00

 «У рытме танца » (танцавальны марафон аматараў сальсы і лаціны).

 Пляцоўка каля дзяржаўнай установы "Гомельская абласная спецыялізаваная дзіцяча-юнацкая школа алімпійскага рэзерву № 1» (Лядовы палац, вул. Мазурава, 110)

ГОМЕЛЬЛЭНД

13.00-22.00

 

17.00-20.00

13.00-22.00  

«Горад у фарбах дзяцінства»

 (Надзіманыя атракцыёны, электрамабілі, батуты, сігвеі, раздробны гандаль - папкорн, салодкая вата, шарыкі і да т.п.);

катанне на конях;

працуюць аб'екты гандлю.

1 6 .00-1 7 .00

«Фітнес-гадзіна» (спартыўная размінка). 

17.00-20.00

Інстаграм. Запосціць фота з хэштэгам

# З днём нараджэння # Гомель # Цэнтральны .

17.00-20.00

 «У аб'ектыве - ГОМЕЛЬ» Фотасушка.

15.00-20.00

«Арт-фэст» (выстава работ майстроў і рамеснікаў, дэкаратыўна-прыкладнай творчасці ўстаноў адукацыі Цэнтральнага раёна г. Гомеля).

17.00-20.00

«Fantasy » (майстар-класы па аквамакіяжу, бодзі-арт).

22.00

святочны феерверк

«У рытмах вячэрняга Гомеля»

сцэнічная пляцоўка

17.00-22.00

17.30-18.00

«Спартоўцы - за бяспеку руху» (ўзнагароджанне пераможцаў рэспубліканскай акцыі з рэдакцыяй газеты «Аўтадайджэст»).

17.00-19.00

«Энергія маладосці» (выступленне творчых   калектываў горада, праграма, падрыхтаваная РК ГА «БРСМ»). 

19.00-20.00

Канцэртна-забаўляльная праграма ад рэдакцыі газеты «Гомельская праўда» «Восень з «Праўда Радыё».

20.00-22.00

- Дыскатэка радыё "Мір" .   Музычная   праграма зорак беларускай эстрады.

ЧЫГУНАЧНы РАЁН

(Пр. Касманаўтаў, 70)

10.00-22.00

Праца святочнага выязнога гандлю, міні-кафэ

10.00-20.00

Выстава-продаж прадукцыі кандытарскай фабрыкі "Камунарка"

10.00-22.00

Праца атракцыёнаў, гандаль салодкай ватай, папкорнам, паветранымі шарамі, дзіцячай карнавальнай прадукцыяй

17.30-19.30

Інтэрактыўныя зоны для дзяцей і дарослых:

«Гомель спартыўны» - паказальныя выступленні спартыўных секцый   па цяжкай атлетыцы і футболе, праца пляцоўкі «Стрытбол», паказальныя выступленні па адзінаборствах,   гульнявая праграма "Залатая скакалка», гульнявая пляцоўка па гандболе, катанне на конях, раённая акцыя   «запішам у спартыўныя секцыі» .

«Гомель дзіцячы» - дзіцячыя гульнявыя пляцоўкі, бодзі-арт і аквагрым. 

«Фотазона» - выстава кветкавых кампазіцый прадпрыемства «Чырвоны гваздзік», выстава тантамарэсак;

«Гомель дойлідны» - выставы дэкаратыўна-прыкладнай творчасці, інтэрактыўныя майстэрні па карвінгу, разьбе па дрэве, вырабу дробнаштучных вырабаў з цеста, лозапляценне, вышыўцы;

«Гомель гістарычны» - тэатралізаваная пляцоўка і фотазона, выстава мастацкіх работ, выстава габеленаў гістарычных месцаў Гомеля, выступ інструментальных ансамбляў;

«Гомель савецкі» - рэтра-выстава прадметаў побыту савецкага часу, канцэртна-забаўляльная праграма «Песні савецкіх гадоў»;

«Гомель сучасны» - інтэрактыўныя выставачныя зоны прадпрыемстваў і арганізацый Чыгуначнага раёна г. Гомеля.

18.00

ЎПЕРШЫНЮ ў Чыгуначным раёне г.Гомеля! - «Водная феерыя»:

вогненнае шоу ў выкананні артыстаў шоу-праекта «Insane»

18.00-22.00

Канцэртна-забаўляльная праграма ў выкананні творчых калектываў Чыгуначнага раёна г. Гомеля

22.00

святочны феерверк

мікрараён Касцюкоўка

(Плошча мікрараёна)

10.00-22.00

Праца святочнага выязнога гандлю, міні-кафэ

10.00-22.00

Праца атракцыёнаў, гандаль салодкай ватай, папкорнам, паветранымі шарамі, дзіцячай карнавальнай прадукцыяй

16.00-20.00

Выставы, інтэрактыўныя зоны для дзяцей і дарослых, катанне на конях;

Тэматычныя выставы ўстаноў адукацыі мікрараёна

Выстава спецсродкаў і тэхнікі Гомельскай абласной арганізацыі ОСВОД;

Выступы інструктараў-кінолагаў Гомельскага абласнога ўпраўлення Дэпартамента аховы МУС Рэспублікі Беларусь

18.00-19.00

Дзіцячая забаўляльная праграма "Горад бяспекі»

19.00-22.00

Канцэртна-забаўляльная праграма ў выкананні творчых калектываў Чыгуначнага раёна г. Гомеля «Табе, мой родны Гомель» 

 

САВЕЦКІ РАЁН

Мікрараён «Любенскі»

(Ул.І.Мележа)

17.00 - 20.00

   

  

18.00 - 19.00

«Знаўцы гісторыі Гомеля» - займальнае інтэрактыўнае   падарожжа для дарослых і дзяцей з уручэннем пераможцу юбілейнага медаля «Гомель - 875 гадоў» (пры падтрымцы прадпрыемстваў, арганізацый, устаноў Савецкага раёна г. Гомеля).

«Назад у будучыню» - інтэрактыўныя пляцоўкі, рэтра-выставы, фота-зоны, тантамарески.

«Малочны горад» - конкурсна-гульнявыя праграмы (пры падтрымцы   ААТ «Мілкавіта»).

Лайфхак-паці   «Трэба-тэхналогіі» - «карысная» майстэрня   для аматараў і прафесіяналаў.

«Горад будучыні: лепім, творым, выдумляем» - інтэрактыўныя творчыя пляцоўкі.

«Gomel Hair Stile» - эксклюзіўная выстава цырульніцкага і манікюрнага мастацтва, бодзі-арт.  

«ГульняЛЕНД»   -  гульнявыя пляцоўкі для ўсіх узростаў.

«Спорт-драйв» - праца пляцовак: «Размінка з «Сэйенцін» (кёкусінкай Буда каратэ), Корф-бол, міні-футбол, армрэслінг, дартс, шашкі, шахматы і інш.

ЎПЕРШЫНЮ! "Паедзем паямо да «Суседзяў» - экстрэмальныя сямейныя гонкі на гандлёвых калясках. Пераможцаў чакаюць прызы!

17.00 - 22.00

«З Днём нараджэння, любімы горад!»

Канцэртная праграма з удзелам творчых калектываў і выканаўцаў, лаўрэатаў рэспубліканскіх і міжнародных конкурсаў і фестываляў «Новыя імёны Беларусі", "Славянскі базар", "Сожскі карагод" і інш.

16.00 - 22.00

Праца святочнага гандлю, атракцыёнаў

22.00

святочны феерверк

 

НАВАБЕЛІЦКІ РАЁН

раённае свята «Табе, мой горад,  прысвячаем свята!»

( Зона адпачынку «Пруды»)

16.00-20.00

Праца дзіцячых пляцовак «Востраў шчасця!» ( Дзіцячыя гульнявыя пляцоўкі; спартыўныя пляцоўкі; забаўляльныя атракцыёны).

16.00-20.00

«За здаровы Гомель!» -  праца інтэрактыўнай пляцоўкі Беларускага таварыства Чырвонага Крыжа (вымярэнне артэрыяльнага ціску, майстар-класы па аказанні першай дапамогі і інш.).

16.00-20.00

«Беларускія нацыянальныя абрады і традыцыі» (ткацтва, ганчарства, саломка).

13.00-22.00

Святочныя гандлёвыя шэрагі.

16.00-21.00

Тэатр гульні роставых лялек "Лялькі для ўсіх».

16.00-19.00

"Зоркі Навабелiцы"  - выступ лепшых харавых калектываў Навабеліцкага раёна г. Гомеля.

16.00-20.00

Шоу-праграма конна-спартыўнага клуба «Буцафал»:

тэатралізаваныя выступы, акрабатычнае шоў, катанне на конях і поні.

16.00-20.00

«Мы - гэта спорт» - спартыўныя конкурсы, рухомыя гульні і эстафеты, акцыя «запішам у спартыўную школу».

16.00-20.00

Конкурс па вырабе мадэльных сукенак «Папяровыя фантазіі».

16.00-20.00

«Выставачная экспазіцыя« Гомель старажытны, Гомель сучасны ...».

16.00-20.00

Фотавыстава «З гісторыі Навабеліцы ...».

16.00-20.00

Выстава скрапбукінг «Паштоўка Гомелю».

17.00-18.00

«Вяслярная рэгата» -  паказальныя выступленні выхаванцаў ДУ «СДЮШАР №6 па веславанні г.Гомеля».

16.00-20.00

Выстава-кірмаш "Горад майстроў" з удзелам народных майстроў, мастакоў, навучэнцаў.

16.00-20.00

Фота выстава «Гомель - горад пад сонцам» .

16.00-20.00

Выставачная экспазіцыя выхаванцаў Цэнтра сацыяльнага абслугоўвання насельніцтва Навабеліцкага раёна г. Гомеля.

16.00-20.00

Тэматычныя пляцоўкі прадпрыемстваў і ўстаноў Навабеліцкага раёна г.Гомеля «Таленты нашага двара» .

17.00-18.00

Моладзевы танцавальны флэшмоб «Моладзь, для цябе, наш родны горад Гомель»! » .

16.00-20.00

«Бульвар, дзе чытаюць" - Гомель у кнігах.

20.00-22.00

«Гомель у сэрцы кожнага з нас!» - святочны канцэрт з удзелам лепшых маладзёжных кавер-бэндаў г. Гомеля.

22.00

святочны феерверк

Зварот да спісу